STRONA GŁÓWNA NA POCZĄTKU... ODPYCHANIE KOSMICZNE SUPER WSZECHŚWIAT EKSPANSJA EWOLUCJA WSZECHŚWIATA PROMIENIOWANIE TŁA

Gwiazda neutronowa

SUPERNOWA

SNR 0540-69.3 źródło: NASA/CXC/SAO

Gwiazda neutronowa powstaje w wyniku wybuchu supernowej.
Obraz Chandry ukazujący obiekt SNR 0540 - 69.3 dobitnie wykazuje niezwykłą moc jaka się uwalnia, kiedy eksploduje masywna gwiazda. Implozja wtłacza materiał umierającej gwiazdy w niezwykle gęstą gwiazdę neutronową, inicjując eksplozję która wysyła falę uderzeniową w przestrzeń o prędkości 5 milionów mil na godzinę.

Obraz ukazuje centralny biały blask wysokoenergetycznych cząstek o długości 3 lat świetlnych stworzony przez szybko obracającą się gwiazdę neutronową. Otaczający gwiazdę neutronową biały blask jest powłoką gorącego gazu o szerokości 40 lat świetlnych w średnicy, wskazujący czoło napierającej fali uderzeniowej super nowej.

Obracając się z szybkością 20 razy na sekundę SNR 0540-69.3 generuje moc równoważną 30 000 Słońcom. Pulsar ten, jest bardzo podobny do sławnego pulsara Crab Nebula (mgławica Kraba). Zarówno SNR 0540-69.3 jak i Crab obracają się szybko, obydwa pulsary emitują niezwykłą moc promieniowania rentgenowskiego i wysokoenergetycznych cząstek, obydwie gwiazdy są zanurzone w magnetycznych chmurach wypelnionych wysokoenergetycznymi cząstkami.

Zobacz też: Gwiazdę neutronową w Wikipedii

życie gwiazd

Księga Gości Dodaj wpis


2002-2017.
Opracował: Romuald Kurjańczyk